Łysa Góra Press Pack

W

itaj na oficjalnym press packu Łysej Góry. Zapraszamy do przesłuchania naszych singli z nowej płyty „Siadaj, nie gadaj” oraz poprzedniej „To i hola” w playerze obok. Niżej znajdują się również najważniejsze informacje o zespole, zdjęcia oraz sekcja z materiałami do pobrania. W razie pytań prosimy o wiadomość przez formularz kontaktowy.


Biografia

F

olkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów. Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych i skrzypiec. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry.

Zespół w mediach społecznościowych

Historia zespołu

Z

espół powstał w Piasecznie w 2012 roku. Został stworzony przez trójkę pasjonatów muzyki (Marta Jędrzejczyk – wokal, Krystian Jędrzejczyk – perkusja, Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal), którzy śpiewając pewnego wieczoru przy ognisku pieśni ludowe, postanowili połączyć muzykę folkową z ciężkimi brzmieniami. Do tria wkrótce dołączyli: Piotr Maleszyk – bas,  Krzysztof Rukat – gitara, oraz  Grzegorz „Laser” Lasek, który urozmaicił muzykę instrumentami perkusyjnymi. Jakiś czas później skład uzupełnił Dawid Bansiuk, który dodał do muzyki folkowy element w postaci partii fletu.

Zespół tworzył materiał dość szybko i intensywnie stawiając na tradycyjne folkowe pieśni słowiańskie połączone z  riffami rockowo-metalowymi okraszonymi brzemieniem fletu. Już w 2013 roku udało się im zarejestrować pierwszy album – „To i hola” , który charakteryzował się mieszanką rocka, folku, metalu i progresywnej rytmiki. Album został zarejestrowany w Red Yeti Studio,  znalazły się na nim interpretacje i charakterystyczne dla zespołu aranżacje znanych pieśni m.in.: „Bogurodzicy” oraz pieśni „Idzie żołnierz”. Pierwszy utwór stał się hymnem  Igrzysk Ognia i Stali, które odbyły się  latem 2013 roku w Warszawie, drugi został stworzony na potrzeby filmu „Ułani – Dzieje 2 Pułku”.

W 2015 roku zespół opuścił Dawid Banasiuk (partie fletu), na jego miejscu  pojawiała się Sylwię Biernat, która wzbogaciła muzykę Łysej Góry brzmieniem skrzypiec. Grupa zaczęła intensywne prace nad kolejnym albumem. W 2016 roku kolejny muzyk – Piotr Maleszyk opuścił szeregi zespołu. Wkrótce zastąpił go na basie Paweł Piotrowicz, który wziął  aktywny udział w tworzeniu kolejnej płyty „Siadaj, nie gadaj” zarejestrowanej w warszawskim JNS studio na przełomie 2016/2017 roku.

Materiał drugiej płyty to również pieśni słowiańskie (polskie, bałkańskie, białoruskie i bułgarskie) zbudowane na bazie ciężkich riffów, partii skrzypiec, instrumentów perkusyjnych, kobiecych i niekiedy męskich wokali. Oprócz pieśni tradycyjnych, na płycie znalazł się jeszcze jeden autorski utwór zespołu – „Cepem po ryju”. Podobnie do pierwszego albumu, „Siadaj, nie gadaj” to mieszanka metalu, rocka progresywnego i folku. Różni się od pierwszej płyty doborem odrobinę innego instrumentarium – flet został zastąpiony skrzypcami,  pojawił się saz, cymbały, drumla i gościnnie trąbka. Częściej można usłyszeć też męskie chórki a w niektórych utworach pojawiły się elementy jazzu i psychodelii. Brzmienie drugiego albumu jest cięższe, ale nie pozbawione charakterystycznej dla zespołu melodyki, progresywnych aranżacji i rytmiki. W powstawaniu płyty wzięli również udział wokalista znany m.in. z projektu Lelek – Michał Rudaś i muzyk jazzowy Michał Wojnarski – trąbka. Zespół postanowił skorzystać z inicjatywy crowdfundingowej na platformie OdpalProjekt.pl, aby wydać płytę w możliwie jak najlepszy i profesjonalny sposób. Na początku 2017 roku zespół podjął współpracę z promotorem Jarosławem Dudkiem.

Koncerty i osiągnięcia

Łysa Góra zadebiutowała koncertowo w Piasecznie grając na zakończenie Turnieju Bardów w 2013 roku i zdobywając pierwsze pozytywne recenzje. W tym samym roku zespół wystąpił na imprezie Igrzyska Ognia i Stali prezentując się przed  kilkutysięczną publiką. W następnych latach zespół prezentował się m.in. na Teatraliach Sobótkowych,  Drugim Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Folk Metalu, czy festiwalu Rock On Stage w amfiteatrze w Ostródzie. Kolejnym sukcesem w 2015 było zagranie dwóch koncertów na obchodach rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem.

W 2015 roku zespół został zaproszony do eliminacji programu Mam Talent, gdzie dostał się do półfinału. Zaprezentował tam dwa utwory z debiutanckiego albumu: „Lipkę” i „To i hola”. Koniec 2015 roku to występy na Roar Fest w klubie Mechanik i koncert w warszawskim klubie Fugazi.  Kolejny rok 2016 to seria ważnych wydarzeń w życiu zespołu. W marcu  Łysa Góra nagrała swój pierwszy teledysk do utworu „Idzie żołnierz” (realizacja Crusader Films), który okazał się sporym sukcesem. W ciągu roku liczba wyświetleń na YouTube przekroczyła 100 tysięcy. W czerwcu zespół zadebiutował na Słowiańskiej Nocy Folk-Metlowej w Brennej. We wrześniu wystąpił u boku Percival na Festiwalu Fantastyki Twierdza, a jesienią wygrał plebiscyt na support zespołu Percival Shuttenbach na trasie „Strzyga Black After Small River Tour” i zagrał serię koncertów w kilku dużych klubach na terenie całej Polski. W międzyczasie grupa wzięła udział w międzynarodowym festiwalu („VI Edycja Emergenza Festival Polska 2016/17”) i zajęła pierwsze miejsce w warszawskich eliminacjach, przechodząc tym samym do półfinałów. W listopadzie Łysa Góra kolejny raz wystąpiła na Folk Metal Night, a w grudniu 2016 zespół miał zaszczyt wystąpić na scenie otwartej międzynarodowego festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie. W listopadzie 2016 zespół wystąpił wspólnie z zespołem Żywiołak na deskach NDK „Piekarnia” w Sochaczewie.

Muzykę zespołu usłyszeć można było w audycji radiowej prowadzonej przez Wojciecha Ossowskiego w Radiowej Trójce, a także w radio Kampus, Pro-Rock, Radio Centrum w Lublinie, RockTime i Radio Nysa FM. Oprócz występów telewizyjnych w programie Mam Talent, zespół gościł też u Marka Sierockiego w Telexpressie prezentując teledysk i muzykę do utworu „Idzie żołnierz”.

Łysa Góra ma w planach nagranie kolejnych teledysków do utworów z płyty „Siadaj, Nie Gadaj” i zagranie wiosennej i jesiennej trasy koncertowej promującej nowy album. Łysa Góra rozpoczęła pracę nad akustycznymi wersjami utworów znajdujących się na albumach „Siadaj, nie gadaj” i „To i hola”.

W roku 2017 zespół wydaje swój drugi album „Siadaj, nie gadaj”, który zbiera bardzo dobre recenzje zarówno ze strony fanów, jak i dziennikarzy. Łysa Góra udziela kilkunastu wywiadów zarówno w stacjach radiowych, jak i portalach internetowych. Muzykę zespołu można było usłyszeć m. in. w Trójka – Program 3 Polskiego Radia, RDC Radio Dla Ciebie, 101,00 RadioPraga.pl, Radio RockTime, Radio ProRock, Radio Kampus. W podsumowaniu Fine Tune płyta „Siadaj, nie gadaj” znajduje się w pierwszej dziewiątce najlepszych polskich albumów 2017 r.

W 2018 roku Łysa Góra oprócz zagrania na kilku wspaniałych festiwalach m.in. w Słowiańska Noc Folk-Metalowa, czy eliminacjach do Pol’and’Rock Festival, zagrała  wiele koncertów m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Jarocinie, czy Żaganiu. Oprócz działalności scenicznej, postanowili nie spoczywać na laurach po wydaniu ostatniego albumu i wejść do studia, aby nagrać kolejny album – tym razem w wersji akustycznej – na tradycyjnych instrumentach. Nagrania odbyły się w Red Yeti Studio pod okiem i uchem – Tomka Korczaka. Płyta jest już ukończona. Zespół planuje wydać ją wiosną. Jednocześnie Łysa Góra rozpoczęła współpracę z przedstawicielem innego rodzaju muzyki – hiphopowym Ak-47. Stworzyła podkłady instrumentalne na nadchodzący album zespołu. Aby nie zaniedbywać swojej heavy-folkowej twarzy, tworzą też  kolejne utwory z myślą o kolejnym albumie – następcy „Siadaj, nie gadaj” Zespół planuje wejść do studia na wiosnę 2019 w celu nagrania dwóch premierowych numerów, które można było już usłyszeć na ostatnich koncertach zespołu.

Aktualny skład zespołu

 • Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal
 • Marta Jędrzejczyk – wokal
 • Sylwia Biernat – skrzypce
 • Krystian „Krystek” Jędrzejczyk – perkusja
 • Paweł Piotrowicz – gitara basowa
 • Krzysztof Rukat – gitara elektryczna
 • Grzegorz „Laser” Lasek – instrumenty perkusyjne

Byli muzycy

 • Dawid Banasiuk – flet (2012-2014)
 • Piotr Maleszyk – gitara basowa (2012-2016)

Lista koncertów

 • Styczeń 2019 – Łódź – Magnetofon- koncert z Runiką i Derwaną
 • Styczeń 2019 – Warszawa Mechanik – przesłuchania do festiwalu Rock na Bagnie
 • Grudzień 2018 – Warszawa – Potok – Roar Fest z Morganą, Conffinwood i Phanton Pain
 • Grudzień 2018 – Wrocław – Alive – Female Metal Voices Festival – z zespołami Eier, Ahead, Issel
 • Listopad 2018 – Warszawa – VooDoo- Slavic Night z Helroth, Jerna, Raven Throne
 • Listopad 2018 – Łódź – Magnetofon – Female Metal Voices Festival – z Dive, Eier, Ahead, Issel
 • Listopad 2018 – Jarocin – Kontrapunkt – koncert z Radioslam
 • Lipiec 2018 – Brenna – Słowiańska Noc Folk Metalowa – z zespołami Żywiołak, Runika, Grai (Ru), DreamSpirit (Chrl), GjeldRune (Ru), SatanaKozel (Ru)
 • Czerwiec 2018 – Gdańsk – Stary Maneż- półfinał eliminacji do PolandRock Festival
 • Kwiecień 2018 – Warszawa- Potok -Folkmetalowa Noc z zespołami Dive i Cronica
 • Kwiecień 2018 – Wrocław – Stara Piwnica- Folk Metal Night z zespołami Runika i Morhana
 • Marzec 2018 – Warszawa – Voodoo – koncert u boku zespołu Dirty Shirt (Rumunia)
 • Luty 2018 – Kraków – Apoteka – Krakowskie Wieczory Folkowe z zespołami Jedna i Zdrawica
 • Styczeń 2018 – Żagań – Elektrownia – support zespołu Żywiołak
 • Styczeń 2018 – Wrocław- Stara Piwnica – u boku zespołu Żywiołak
 • Grudzień 2017 – koncert Mikołajki Folkowe – Lublin – set akustyczny
 • Grudzień 2017 – koncert Dziki Tur – z Percival Shuttenbach – Warszawa – Proxima
 • Grudzień 2017 – koncert Dziki Tur – z Percival Shuttenbach – Kraków Kawdrat
 • Listopad 2017 – koncert Łódź w klubie „Andrzeju, Nie Denerwuj Się” razem z Cronica i Ahead
 • Listopad 2017 – koncert u boku Percival Shuttenbach – trasa Dziki Tur – Poznań – Klub u Bazyla
 • Październik 2017 – koncert w warszawski klubie Potok u boku zespołu Kruk
 • Wrzesień 2017 – koncert w warszawskim Ośrodku Kultury OKO
 • Wrzesień 2017 – koncert akustyczny – Grodzisko Mazowickie na Rodzinnym Pikniku Historycznym
 • Lipiec 2017 – koncert na Zlocie Kobiet Czarujących – Lubiechowa
 • Lipiec 2017 – Midgard Vikingfestiwal – zespół gra swoje pierwsze zagraniczne koncerty na festiwalu
  Wikingów w Norwegii. Prezentuje set akustyczny
 • Czerwiec 2017 – finał lokalny Emergenza festiwal – Łysa Góra zajmuje 3 miejsce
 • Czerwiec 2017 – Obrzęd Nocy Świętojańskiej – set akustyczny – razem z chórem Quasi Coro – Piaseczno –
  rynek
 • Czerwiec 2017 – koncert u boku Runika i Żywiołak na festiwalu Fantasmasuria w Giżycko
 • Maj 2017 – koncert charytatywny – Piaseczno – rynek
 • Maj 2017 – koncert na eliminacjach Jarocińskiego Rytmu Młodych i premiera albumu „Siadaj, nie
  gadaj”
 • Kwiecień 2017 – koncert w Domu Literatury w Łodzi – promocja albumu „Siadaj, nie gadaj”
 • Kwiecień 2017 – New Wave of Folk Metal Tour – koncert w Warszawie w VooDoo Club
 • Kwiecień 2017 – audycja i wywiad w Radio Dla Ciebie
 • Kwiecień 2017 – półfinały Emergenza Festival – zespół dostaje się do finału
 • Kwiecień 2017 – koncert w klubie „Blue Note” w Poznaniu – promocja albumu „Siadaj, nie gadaj”
 • Styczeń 2017 – koncert w Rudeboy Club – Bielsko Biała w ramach XXV finału WOŚP
 • Styczeń 2017 – WOŚP, Ośrodek Kultury (Piaseczno)
 • Grudzień 2016 – występ na Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie, Chatka Żaka (Lublin)
 • Listopad 2016 – festiwal Emergenza, VooDoo Club (Warszawa)
 • Listopad 2016 – koncert u boku zespołu Żywiołak, NDK „Piekarnia” (Sochaczew)
 • Listopad 2016 – Folk Metal Night, VooDoo Club (Warszawa)
 • Październik, listopad 2016– koncerty u boku Percival Shuttenbach – trasa „Strzyga”:
  • Klub Zebra – Opole,
  • Estrada Stage Bar – Bydgoszcz,
  • Klub u Bazyla – Poznań,
  • Łódzki Dom Kultury – Łódź,
  • Klub Zaścianek – Kraków,
  • Klub Graffiti – Lublin
 • Wrzesień 2016 – koncert na imprezie Dni Radzymina przed zespołem Luxtorpeda (Radzymin)
 • Wrzesień 2016 – koncert na Festiwalu Fantastyki Twierdza (Giżycko)
 • Lipiec 2016 – koncert na Dworze Biskupim (Nysa)
 • Lipiec 2016 – koncert na festiwalu Słowiańska Noc Folkmetalowa (Brenna)
 • Czerwiec 2016 – koncert na imprezie Dni Opoczna (Opoczno)
 • Marzec 2016 – koncert na Festiwalu Ścinawskie Kaziuki w domu kultury (Ścinawa)
 • Styczeń 2016 – WOŚP, koncert w Domu Kultury (Podkowa Leśna)
 • Styczeń 2016 – koncert w klubie Fugazi (Warszawa)
 • Grudzień  2015- koncert na festiwalu Roar Fest, klub Mechanik (Warszawa)
 • Listopad 2015 – koncert Stereo Live Music Club (Nysa)
 • Lipiec, Listopad 2015 – udział w telewizyjnym show „Mam Talent” (Warszawa)
 • Wrzesień 2015 – koncert na Festiwalu Fantastyki Twierdza (Giżycko)
 • Lipiec 2015 – 2 koncerty na obchodach rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem (Grunwald)
 • Grudzień 2014 – Folk Metal Night VIII , klub Metal Cave (Warszawa)
 • Lipiec 2014 – koncert na festiwalu Rock On Stage (Amfiteatr Ostróda)
 • Październik 2014 – koncert na  Drugim Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Folk Metalu – Klub Progresja (Warszawa)
 • Czerwiec 2014 – koncert na Teatraliach Sobótkowych (Piaseczno)
 • Czerwiec 2013 – koncert  na Igrzyskach Ognia i Stali (Warszawa)
 • Luty 2013 – koncert na Turnieju Bardów (Piaseczno)

Dyskografia

 • [2017] „Siadaj, nie gadaj” – realizacja JNS studio
 • [2013] „To i hola” – realizacja Red Yeti Studio

Filmografia

 • [2017] Łysa Góra – „Lipka Live” III miejsce w finałach Emergenza – Czerwiec 2017

 • [2017] Projekt akustyczny, live session „Sztoj pa moru” – realizacja Red Yeti Studio

 • [2017] Projekt akustyczny, live session „Lipka” – realizacja Red Yeti Studio

 • [2017] Projekt akustyczny, live session „Dali ciarni oczi” – realizacja Red Yeti Studio

 • [2017] Projekt akustyczny, live session „Mateus” – realizacja Red Yeti Studio

 • [2017] Teledysk do utworu „Sztoj pa moru” – realizacja IMAGE LTD

 • [2016] Teledysk do utworu „Idzie żołnierz” – realizacja Crusader Films

Najważniejsze wydarzenia

2017

Luty 2017 – rozpoczęcie kampanii crowdfundingowej – Łysa Góra zbiera fundusze na płytę „Siadaj, nie gadaj”, audycja w Radio Dla Ciebie. Marzec 2017 – zespół bierze udział w konkursie Jarocińskie Rytmy Młodych. Kwiecień 2017  – półfinały Emergenza Festival – zespół dostaje się do finału, audycja i wywiad w Radio Kampus i audycja i wywiad w Radio Dla Ciebie , koncerty w ramach promocji albumu „Siadaj, nie gadaj” Poznań, Łódź, Gdańsk. Maj 2017 – koncert na eliminacjach Jarocińskiego Rytmu Młodych i premiera albumu „Siadaj, nie gadaj”, premiera teledysku do utworu – „Sztoj Pa Moru”. Czerwiec 2017 – koncert u boku Żywiołak, Runika – festiwal Fantasmasuria, finał lokalny Emergenza festiwal – Łysa Góra zajmuje 3 miejsce. Lipiec 2017 – Midgard Vikingfestiwal – zespół gra swoje pierwsze zagraniczne koncerty na festiwalu Wikingów w Norwegii. Prezentuje set akustyczn. Październik 2017 – audycja w radiowej Trójce –

2016

Marzec – nagranie pierwszego teledysku do utworu „Idzie Żołnierz”, realizacja Crusader Films; Kwiecień – z zespołem rozstaje się basista – Piotr Maleszyk. Na jego miejsce przychodzi Paweł Piotrowicz; Lipiec – koncert na festiwalu Słowiańska Noc Folkmetalowa – Brenna; Lipiec – udział w programie informacyjnym Teleexpress. Zespół prezentuje teledysk do utworu „Idzie Żołnierz”; Wrzesień – koncert na Festiwalu Fantastyki Twierdza – Giżycko; Październik, listopad – koncerty u boku Percival Shuttenbach – trasa Strzyga: Klub Zebra – Opole, Estrada Stage Bar – Bydgoszcz, Klub

2015

Lipiec – 2 koncerty na obchodach rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem (Grunwald); lipiec-listopad udział w telewizyjnym show „Mam Talent”. Zespół dostaje się do półfinału i kończy swój udział na 4 miejscu; grudzień – koncert na festiwalu Roar Fest (Warszawa). Zespół opuszcza Dawid Banasiuk – flet. Jego miejsce zastępuje Sylwia Biernat – skrzypce; grupa tworzy muzykę do filmu „Ułani – Dzieje Drugiego Pułku” – instrumentalną wersję utworu „Ułani” i aranżację

2014

Październik – koncert na Drugim Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Folk Metalu – Warszawa; lipiec – koncert na festiwalu Rock On Stage – amfiteatr Ostróda; grudzień – koncert Folk Metal Night VIII – Metal Cave Warszawa; grudzień – utwory zespołu można usłyszeć w Radiowej Trójce u Wojciecha Ossowskiego.

2013

Luty – koncert na Turnieju Bardów – Piaseczno; Maj – wydanie pierwszego albumu – „To i Hola” – realizacja Red Yeti Studio; Czerwiec – koncert zespołu na Igrzyskach Ognia i Stali, utwór „Bogurodzica” zaaranżowany przez zespół jest hymnem imprezy.

2012

Powstanie zespołu. Założyciele: Marta Jędrzejczyk, Krystian Jędrzejczyk, Dorota Filipczak-Brzychcy. Wkrótce dołączają: Piotr Maleszyk – bas,  Krzysztof Rukat – gitara,  Grzegorz „Laser” Lasek,  „przeszkadzajki, Dawid Bansiuk – flet.

Galeria

Łysa Góra sesja
lysa-gora-sesja-ciemne-tlolysa-gora-sesja-jasne-tlo-1lysa-gora-sesja-jasne-tlo-2

Łysa Góra sesja

Sesyjne zdjęcia całego zespołu
Łysa Góra stylizowana
lysa-gora-sesja-stylizowana-ciemne-tlolysa-gora-sesja-stylizowana-baby-jasne-tlolysa-gora-sesja-stylizowana-ciemne-tlo-1

Łysa Góra stylizowana

Sesja zdjęciowa stylizowana
Łysa Góra skład
ysa-gra-marta-jdrzejczykysa-gra-dorota-filipczak-brzychcyysa-gra-krystian-jdrzejczyk

Łysa Góra skład

Aktualny skład zespołu
Łysa Góra koncerty
ysagra-crowdfundngysa-gra-koncert-dorota-filipczak-brzychcyysa-gra-koncert

Łysa Góra koncerty

Zdjęcia z koncertów

Do pobrania

Treści

Zdjęcia (JPG)

Rider & stage plan, logoSingle (MP3)


0