Łysa Góra Press Pack
itaj na oficjalnym press packu Łysej Góry. Zapraszamy do przesłuchania naszych singli z nowej płyty „Siadaj, nie gadaj” oraz poprzedniej „To i hola” w playerze obok. Niżej znajdują się również najważniejsze informacje o zespole, zdjęcia oraz sekcja z materiałami do pobrania. W razie pytań prosimy o wiadomość przez formularz kontaktowy.
Biografia
olkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów. Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych i skrzypiec. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry.
Zespół w mediach społecznościowych
Historia zespołu
espół powstał w Piasecznie w 2012 roku. Został stworzony przez trójkę pasjonatów muzyki (Marta Jędrzejczyk – wokal, Krystian Jędrzejczyk – perkusja, Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal), którzy śpiewając pewnego wieczoru przy ognisku pieśni ludowe, postanowili połączyć muzykę folkową z ciężkimi brzmieniami. Do tria wkrótce dołączyli: Piotr Maleszyk – bas, Krzysztof Rukat – gitara, oraz Grzegorz „Laser” Lasek, który urozmaicił muzykę instrumentami perkusyjnymi. Jakiś czas później skład uzupełnił Dawid Bansiuk, który dodał do muzyki folkowy element w postaci partii fletu.
Zespół tworzył materiał dość szybko i intensywnie stawiając na tradycyjne folkowe pieśni słowiańskie połączone z riffami rockowo-metalowymi okraszonymi brzemieniem fletu. Już w 2013 roku udało się im zarejestrować pierwszy album – „To i hola” , który charakteryzował się mieszanką rocka, folku, metalu i progresywnej rytmiki. Album został zarejestrowany w Red Yeti Studio, znalazły się na nim interpretacje i charakterystyczne dla zespołu aranżacje znanych pieśni m.in.: „Bogurodzicy” oraz pieśni „Idzie żołnierz”. Pierwszy utwór stał się hymnem Igrzysk Ognia i Stali, które odbyły się latem 2013 roku w Warszawie, drugi został stworzony na potrzeby filmu „Ułani – Dzieje 2 Pułku”.
W 2015 roku zespół opuścił Dawid Banasiuk (partie fletu), na jego miejscu pojawiała się Sylwię Biernat, która wzbogaciła muzykę Łysej Góry brzmieniem skrzypiec. Grupa zaczęła intensywne prace nad kolejnym albumem. W 2016 roku kolejny muzyk – Piotr Maleszyk opuścił szeregi zespołu. Wkrótce zastąpił go na basie Paweł Piotrowicz, który wziął aktywny udział w tworzeniu kolejnej płyty „Siadaj, nie gadaj” zarejestrowanej w warszawskim JNS studio na przełomie 2016/2017 roku.
Materiał drugiej płyty to również pieśni słowiańskie (polskie, bałkańskie, białoruskie i bułgarskie) zbudowane na bazie ciężkich riffów, partii skrzypiec, instrumentów perkusyjnych, kobiecych i niekiedy męskich wokali. Oprócz pieśni tradycyjnych, na płycie znalazł się jeszcze jeden autorski utwór zespołu – „Cepem po ryju”. Podobnie do pierwszego albumu, „Siadaj, nie gadaj” to mieszanka metalu, rocka progresywnego i folku. Różni się od pierwszej płyty doborem odrobinę innego instrumentarium – flet został zastąpiony skrzypcami, pojawił się saz, cymbały, drumla i gościnnie trąbka. Częściej można usłyszeć też męskie chórki a w niektórych utworach pojawiły się elementy jazzu i psychodelii. Brzmienie drugiego albumu jest cięższe, ale nie pozbawione charakterystycznej dla zespołu melodyki, progresywnych aranżacji i rytmiki. W powstawaniu płyty wzięli również udział wokalista znany m.in. z projektu Lelek – Michał Rudaś i muzyk jazzowy Michał Wojnarski – trąbka. Zespół postanowił skorzystać z inicjatywy crowdfundingowej na platformie OdpalProjekt.pl, aby wydać płytę w możliwie jak najlepszy i profesjonalny sposób. Na początku 2017 roku zespół podjął współpracę z promotorem Jarosławem Dudkiem.
Płyta „Siadaj, nie gadaj” zbiera bardzo dobre recenzje zarówno fanów, jak i krytyków. Zespół udziela wielu wywiadów w prasie i w stacjach radiowych. Promuje materiał z nowej płyty na koncertach m.in. z Żywiołakiem i Percival Schuttenbach. Utworem promującym, do którego zostaje stworzony teledysk zostaje „Sztoj Pa Moru”. Łysa Góra dostaje się do finału Emergenza Festival, gdzie zajmuje 3 miejsce.
Latem 2017 r muzycy grają pierwsze swoje koncerty za granicą na festiwalu Wikingów w Norwegii. Zespół zaczyna swoją przygodę z projektem akustycznym. Wykorzystują w nim tradycyjne instrumenty m.in. fidel płocką, bęben sznurowy, djembe, czy saz. Pod koniec roku 2018 nagrywają w tym klimacie cztery utwory na live session w Red Yeti Studio. Zachęceni sukcesami koncertowymi, muzycy postanawiają nagrać album akustyczny zatytułowany „Oj, Dolo”, na którym znajdą się akustyczne wersje niektórych heavy folkowych odsłon, oraz dwa nowe autorskie utwory. Oficjalna premiera albumu odbywa się w kwietniu 2019 roku. Jest on promowany teledyskiem do autorskiego utworu „Oj, dolo” w reżyserii Stanisława Mąderka. Zespół w 2019 roku gra jeszcze więcej koncertów wykorzystujących brzemienia tradycyjnych instrumentów. Muzycy nawiązują współpracę z promotorem Grzegorzem Szklarkiem z Cantara Music i udzielają licznych wywiadów dla prasy i mediów wirtualnych. Teledysk do „Oj Dolo” można zobaczyć też w programie Teleexpress, czy w TV Polonia, gdzie Łysa Góra gra dodatkowo krótki akustyczny koncert na żywo. Kolejnym owocem współpracy ze Stanisławem Mąderkiem są kolejne dwa teledyski do utworów z akustycznego albumu: „Jędrzeja” i „Matuli”
Aby nie zaniedbać swojej heavy folkowej odsłony Łysa Góra wiosną 2019 roku wchodzi do studia, i rejestruje pierwsze dwa utwory na następce „Siadaj, nie gadaj” . Są to :„Kupalinka” i „Oj, dolo” tym razem w mocniejszych, metalowych wersjach. W czerwcu 2019 roku ma premierę teledysk do utworu „Kupalinka” również nakręcony przez Stanisława Mąderka. W maju 2019 muzycy grają koncert na antenie Antyradio połączony z wywiadem z w audycji Makakofonia.
W 2019 roku zespół opuszcza Krzysztof Rukat. Na jego miejsce przychodzi znany m.in. z prog metalowego zespołu Indukti Piotr Kocimski. Łysa Góra koncertuje i przygotowuje kolejne utwory na swój czwarty już album.
Zespół gra serię koncertów na Female Metal Voices Festival m.in. z Ahead, Runika, Derwana, Radogost czy znany już od wielu lat na polskiej scenie Clostelkeller. W Warszawie dzieli scenę z rumuńskim zespołem Bucovina. Muzycy prezentują również swój akustyczny materiał na koncertach m.in Targi Fantastyki, Polcon i w rodzinnym Piasecznie. W styczniu 2020 roku Łysa Góra nagrywa swoją interpretację „Toss A Coin to Your Witcher”- piosenki użytej w serialu „Wiedźmin”. Wiosenne plany koncertowe psuje pandemia. Zespół koncentruję się na tworzeniu materiału na kolejną płytę elektryczną. Pierwszy koncert po pandemii zagrają dopiero pod koniec czerwca w Vodoo Club w Warszawie.
Aktualny skład zespołu
- Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal
- Sylwia Biernat – skrzypce
- Krystian „Krystek” Jędrzejczyk – perkusja
- Paweł Piotrowicz – gitara basowa
- Piotr Kocimski – gitara elektryczna
Byli muzycy
- Dawid Banasiuk – flet (2012-2014)
- Piotr Maleszyk – gitara basowa (2012-2016)
- Krzysztof Rukat – gitara elektryczna (2014-2019)
- Marta Jędrzejczyk – wokal (2012-2021)
- Grzegorz „Laser” Lasek – instrumenty perkusyjne (2012-2022)
Lista koncertów
- 15 sierpień 2020 – Muzyka na Skwerach koncert zespołu Łysa Góra – Piaseczno
- 27 czerwiec 2020 – Łysa Góra & Madrugada World Music w VooDoo Club
- 7 marzec 2020 – Wiedźmy z ŁYSEJ GÓRY na Dzień Kobiet Fanaberia Ostrów Wielkopolski
- 22 luty 2020 – Female Metal Voices Festival 5.0 – Częstochowa
- 25 styczeń 2020 – Female Metal Voices Festival vol 4 – Poznań
- 24 styczeń 2020 – Female Metal Voices Festival vol 4 – Toruń
- 12 styczeń 2020 – Łysa Góra Akustycznie gra dla WOŚP w Lesznie pod Warszawą
- 1 grudzień 2019 – Łysa Góra Akustycznie na Warszawskich Targach Fantastyki
- 30 listopad 2019 – Andrzejki w Remoncie: Łysa Góra, Leśne Licho, Żmij & HZ Party
- 10 listopad 2019 – Closterkeller + Łysa Góra / Magnetofon – Łódź
- 2 listopad 2019 – Folk Metal Night – Dziady – Warszawa VooDoo Club
- 25 październik 2019 – Female Metal Voices Festival vol 4 – Kraków Garage Pub
- 12 październik 2019 – Female Metal Voices Festival vol 4 – Żagań Klub Elektrownia
- 11 październik 2019 – Female Metal Voices Festival vol 4 – Wrocław
- 15 wrzesień 2019 – XV Jarmark Piaseczyński Piaseczno Rynek
- 31 sierpień 2019 – Letnia Scena VooDoo – Łysa Góra x Żmij x Zamordism
- 10 sierpień 2019 – Łysa Góra akustycznie na Polconie 2019 Białystok
- 29 czerwiec 2019 – Festiwal Kultury Dawnych Słowian – Kupalnocka Godziszewska 2019
- 23 marzec 2019 – Female Metal Voices Festival vol 3 – Częstochowa
- Marzec 2019 – Runika, Gjeldrune, Łysa Góra, Zamordism – Warszawa
- Luty 2019 – koncert z Bucovina – Wraszawa – Vooodoo club
- Styczeń 2019 – Łódź – Magnetofon- koncert z Runiką i Derwaną
- Styczeń 2019 – Warszawa Mechanik – przesłuchania do festiwalu Rock na Bagnie
- Grudzień 2018 – Warszawa – Potok – Roar Fest z Morganą, Conffinwood i Phanton Pain
- Grudzień 2018 – Wrocław – Alive – Female Metal Voices Festival – z zespołami Eier, Ahead, Issel
- Listopad 2018 – Warszawa – VooDoo- Slavic Night z Helroth, Jerna, Raven Throne
- Listopad 2018 – Łódź – Magnetofon – Female Metal Voices Festival – z Dive, Eier, Ahead, Issel
- Listopad 2018 – Jarocin – Kontrapunkt – koncert z Radioslam
- Lipiec 2018 – Brenna – Słowiańska Noc Folk Metalowa – z zespołami Żywiołak, Runika, Grai (Ru), DreamSpirit (Chrl), GjeldRune (Ru), SatanaKozel (Ru)
- Czerwiec 2018 – Gdańsk – Stary Maneż- półfinał eliminacji do PolandRock Festival
- Kwiecień 2018 – Warszawa- Potok -Folkmetalowa Noc z zespołami Dive i Cronica
- Kwiecień 2018 – Wrocław – Stara Piwnica- Folk Metal Night z zespołami Runika i Morhana
- Marzec 2018 – Warszawa – Voodoo – koncert u boku zespołu Dirty Shirt (Rumunia)
- Luty 2018 – Kraków – Apoteka – Krakowskie Wieczory Folkowe z zespołami Jedna i Zdrawica
- Styczeń 2018 – Żagań – Elektrownia – support zespołu Żywiołak
- Styczeń 2018 – Wrocław- Stara Piwnica – u boku zespołu Żywiołak
- Grudzień 2017 – koncert Mikołajki Folkowe – Lublin – set akustyczny
- Grudzień 2017 – koncert Dziki Tur – z Percival Shuttenbach – Warszawa – Proxima
- Grudzień 2017 – koncert Dziki Tur – z Percival Shuttenbach – Kraków Kawdrat
- Listopad 2017 – koncert Łódź w klubie „Andrzeju, Nie Denerwuj Się” razem z Cronica i Ahead
- Listopad 2017 – koncert u boku Percival Shuttenbach – trasa Dziki Tur – Poznań – Klub u Bazyla
- Październik 2017 – koncert w warszawski klubie Potok u boku zespołu Kruk
- Wrzesień 2017 – koncert w warszawskim Ośrodku Kultury OKO
- Wrzesień 2017 – koncert akustyczny – Grodzisko Mazowickie na Rodzinnym Pikniku Historycznym
- Lipiec 2017 – koncert na Zlocie Kobiet Czarujących – Lubiechowa
- Lipiec 2017 – Midgard Vikingfestiwal – zespół gra swoje pierwsze zagraniczne koncerty na festiwalu
Wikingów w Norwegii. Prezentuje set akustyczny - Czerwiec 2017 – finał lokalny Emergenza festiwal – Łysa Góra zajmuje 3 miejsce
- Czerwiec 2017 – Obrzęd Nocy Świętojańskiej – set akustyczny – razem z chórem Quasi Coro – Piaseczno –
rynek - Czerwiec 2017 – koncert u boku Runika i Żywiołak na festiwalu Fantasmasuria w Giżycko
- Maj 2017 – koncert charytatywny – Piaseczno – rynek
- Maj 2017 – koncert na eliminacjach Jarocińskiego Rytmu Młodych i premiera albumu „Siadaj, nie
gadaj” - Kwiecień 2017 – koncert w Domu Literatury w Łodzi – promocja albumu „Siadaj, nie gadaj”
- Kwiecień 2017 – New Wave of Folk Metal Tour – koncert w Warszawie w VooDoo Club
- Kwiecień 2017 – audycja i wywiad w Radio Dla Ciebie
- Kwiecień 2017 – półfinały Emergenza Festival – zespół dostaje się do finału
- Kwiecień 2017 – koncert w klubie „Blue Note” w Poznaniu – promocja albumu „Siadaj, nie gadaj”
- Styczeń 2017 – koncert w Rudeboy Club – Bielsko Biała w ramach XXV finału WOŚP
- Styczeń 2017 – WOŚP, Ośrodek Kultury (Piaseczno)
- Grudzień 2016 – występ na Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie, Chatka Żaka (Lublin)
- Listopad 2016 – festiwal Emergenza, VooDoo Club (Warszawa)
- Listopad 2016 – koncert u boku zespołu Żywiołak, NDK „Piekarnia” (Sochaczew)
- Listopad 2016 – Folk Metal Night, VooDoo Club (Warszawa)
- Październik, listopad 2016– koncerty u boku Percival Shuttenbach – trasa „Strzyga”:
- Klub Zebra – Opole,
- Estrada Stage Bar – Bydgoszcz,
- Klub u Bazyla – Poznań,
- Łódzki Dom Kultury – Łódź,
- Klub Zaścianek – Kraków,
- Klub Graffiti – Lublin
- Wrzesień 2016 – koncert na imprezie Dni Radzymina przed zespołem Luxtorpeda (Radzymin)
- Wrzesień 2016 – koncert na Festiwalu Fantastyki Twierdza (Giżycko)
- Lipiec 2016 – koncert na Dworze Biskupim (Nysa)
- Lipiec 2016 – koncert na festiwalu Słowiańska Noc Folkmetalowa (Brenna)
- Czerwiec 2016 – koncert na imprezie Dni Opoczna (Opoczno)
- Marzec 2016 – koncert na Festiwalu Ścinawskie Kaziuki w domu kultury (Ścinawa)
- Styczeń 2016 – WOŚP, koncert w Domu Kultury (Podkowa Leśna)
- Styczeń 2016 – koncert w klubie Fugazi (Warszawa)
- Grudzień 2015- koncert na festiwalu Roar Fest, klub Mechanik (Warszawa)
- Listopad 2015 – koncert Stereo Live Music Club (Nysa)
- Lipiec, Listopad 2015 – udział w telewizyjnym show „Mam Talent” (Warszawa)
- Wrzesień 2015 – koncert na Festiwalu Fantastyki Twierdza (Giżycko)
- Lipiec 2015 – 2 koncerty na obchodach rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem (Grunwald)
- Grudzień 2014 – Folk Metal Night VIII , klub Metal Cave (Warszawa)
- Lipiec 2014 – koncert na festiwalu Rock On Stage (Amfiteatr Ostróda)
- Październik 2014 – koncert na Drugim Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Folk Metalu – Klub Progresja (Warszawa)
- Czerwiec 2014 – koncert na Teatraliach Sobótkowych (Piaseczno)
- Czerwiec 2013 – koncert na Igrzyskach Ognia i Stali (Warszawa)
- Luty 2013 – koncert na Turnieju Bardów (Piaseczno)
Dyskografia
- [2018] „Oj, dolo” – realizacja Red Yeti Studio
- [2017] „Siadaj, nie gadaj” – realizacja JNS studio
- [2013] „To i hola” – realizacja Red Yeti Studio
Filmografia
- [2017] Łysa Góra – „Lipka Live” III miejsce w finałach Emergenza – Czerwiec 2017
- [2017] Projekt akustyczny, live session „Sztoj pa moru” – realizacja Red Yeti Studio
- [2017] Projekt akustyczny, live session „Lipka” – realizacja Red Yeti Studio
- [2017] Projekt akustyczny, live session „Dali ciarni oczi” – realizacja Red Yeti Studio
- [2017] Projekt akustyczny, live session „Mateus” – realizacja Red Yeti Studio
- [2017] Teledysk do utworu „Sztoj pa moru” – realizacja IMAGE LTD
- [2016] Teledysk do utworu „Idzie żołnierz” – realizacja Crusader Films
- [2020] Węgrów online LIVE
- [2020] Węgrów online LIVE