In Koncerty

Sobota, 2 grudnia 2017 o 19:00 – 23:00

Percival Schuttenbach – Pierwsza, i powszechnie uznawana za najlepszą, grupa folk-metalowa w Polsce. Zespół kojarzony przede wszystkim z udziału w soundtracku do „Wiedźmina 3″ (w swojej medievalnej odsłonie), potentat na scenie folk-metalowej i medieval-folkowej w Polsce, twórca ponad 8 albumów. Grupa ma na koncie wiele osiągnięć, w tym koncerty w krajach całej Europy, nagrody na festiwalach folkowych, a także – jako jeden z niewielu wykonawców w Polsce – diamentową płytę za współautorstwo muzyki do projektu „Równonoc” – spektakularnego połączenia hip-hopu ze słowiańskim folkiem. Grupa zagrała ponad 1000 koncertów na wszelkiego rodzaju festiwalach, turniejach i inscenizacjach historycznych, jest twórcą licznych podprojektów związanych z rekonstrukcją historyczną. Percival powstał w 1999 roku, członkowie zespołu pochodzą z Lubina i Legnicy. Ogromne doświadczenie sceniczne, wyjątkowe scenografie, światła, udźwiękowienie, stroje i charakteryzacje to ich znak rozpoznawczy. Dźwięki zespołu w dużym stopniu uświetniają najnowsze wydanie najbardziej eksportowej polskiej gry The Witcher 3 – Wild Hunt. Percival, obok Marcina Przybyłowicza i Mikołaja Stroińskiego, został uhonorowany statuetką MocArta 2015! Grupa gościła na ekranach TV od Szwecji po Serbię, a ich fankluby można znaleźć w Brazylii i Chinach. Zespół w 2016r. podpisał umowę wydawniczą z Sony Music Poland.

ŁYSA GÓRA

Zespół powstał w Piasecznie w 2012 roku. Został stworzony przez trójkę pasjonatów muzyki (Marta Jędrzejczyk – wokal, Krystian Jędrzejczyk – perkusja, Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal), którzy śpiewając pewnego wieczoru przy ognisku pieśni ludowe, postanowili połączyć muzykę folkową z ciężkimi brzmieniami. Do tria wkrótce dołączyli: Piotr Maleszyk – bas, Krzysztof Rukat – gitara, oraz Grzegorz „Laser” Lasek, który urozmaicił muzykę instrumentami perkusyjnymi. Jakiś czas później skład uzupełnił Dawid Bansiuk, który dodał do muzyki folkowy element w postaci partii fletu.

Zespół tworzył materiał dość szybko i intensywnie stawiając na tradycyjne folkowe pieśni słowiańskie połączone z riffami rockowo-metalowymi okraszonymi brzemieniem fletu. Już w 2013 roku udało się im zarejestrować pierwszy album – „To i hola” , który charakteryzował się mieszanką rocka, folku, metalu i progresywnej rytmiki. Album został zarejestrowany w Red Yeti Studio, znalazły się na nim interpretacje i charakterystyczne dla zespołu aranżacje znanych pieśni m.in.: „Bogurodzicy” oraz pieśni „Idzie żołnierz”. Pierwszy utwór stał się hymnem Igrzysk Ognia i Stali, które odbyły się latem 2013 roku w Warszawie, drugi został stworzony na potrzeby filmu „Ułani – Dzieje 2 Pułku”.

W 2015 roku zespół opuścił Dawid Banasiuk (partie fletu), na jego miejscu pojawiała się Sylwię Biernat, która wzbogaciła muzykę Łysej Góry brzmieniem skrzypiec. Grupa zaczęła intensywne prace nad kolejnym albumem. W 2016 roku kolejny muzyk – Piotr Maleszyk opuścił szeregi zespołu. Wkrótce zastąpił go na basie Paweł Piotrowicz, który wziął aktywny udział w tworzeniu kolejnej płyty „Siadaj, nie gadaj” zarejestrowanej w warszawskim JNS studio na przełomie 2016/2017 roku.

Materiał drugiej płyty to również pieśni słowiańskie (polskie, bałkańskie, białoruskie i bułgarskie) zbudowane na bazie ciężkich riffów, partii skrzypiec, instrumentów perkusyjnych, kobiecych i niekiedy męskich wokali. Oprócz pieśni tradycyjnych, na płycie znalazł się jeszcze jeden autorski utwór zespołu – „Cepem po ryju”. Podobnie do pierwszego albumu, „Siadaj, nie gadaj” to mieszanka metalu, rocka progresywnego i folku. Różni się od pierwszej płyty doborem odrobinę innego instrumentarium – flet został zastąpiony skrzypcami, pojawił się saz, cymbały, drumla i gościnnie trąbka. Częściej można usłyszeć też męskie chórki a w niektórych utworach pojawiły się elementy jazzu i psychodelii. Brzmienie drugiego albumu jest cięższe, ale nie pozbawione charakterystycznej dla zespołu melodyki, progresywnych aranżacji i rytmiki. W powstawaniu płyty wzięli również udział wokalista znany m.in. z projektu Lelek – Michał Rudaś i muzyk jazzowy Michał Wojnarski – trąbka. Zespół postanowił skorzystać z inicjatywy crowdfundingowej na platformie OdpalProjekt.pl, aby wydać płytę w możliwie jak najlepszy i profesjonalny sposób. Na początku 2017 roku zespół podjął współpracę z promotorem Jarosławem Dudkiem.

Recommended Posts

Leave a Comment